CTP-REKLAM

2017’NİN EN GÜZEL FOTOĞRAFLARI SEÇİLECEK

4mev

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi, ORBEL A.Ş. ve OFSAD tarafından organize edilen “4 Mevsim Ordu 3. Ulusal Fotoğraf Yarışması”na başvurular devam ediyor. Birincilik ödülünün 5 bin TL olduğu yarışmaya katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 31 Aralık 2017.

BUGÜNE KADAR 308 FOTOĞRAF GELDİ

17 Şubat 2017’de başvuruları başlayan “4 Mevsim Ordu 3. Ulusal Fotoğraf Yarışması”na bu zamana kadar 106 katılımcı 308 fotoğraf ile başvuru yaptı. Yarışmaya katılan ve seçici kurul jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek olan fotoğrafların dereceye girenleri belirlenecek. Yarışma sonucunda derece alan ve sergilenmeye layık görülen fotoğraflar, Şubat 2018’de Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde sergilenecek.

FOTOĞRAFLAR ORDU’YU ANLATACAK

Yarışmaya Ordu’nun 19 ilçesinde bulunan tarihi yapıları (köprüler, camiler, kiliseler, kaleler ve mağaralar ile ilçelerin öne çıkan tarihi mirasları), doğal güzellikleri (dağlar, yaylalar, göller, akarsular, şelaleler, mağaralar vb.), bölgeye ait kültürel öğeleri (yöresel yemekler, tarım, hayvancılık, balıkçılık faaliyetleri, gelenekler, halk oyunları, düğünler, asker eğlenceleri, kına geceleri, tarım aletler ve el sanatları vb.), yaban hayvanları, endemik bitkileri, Ordu iline özgü yaşam faaliyetleri ve mahallelerdeki sosyal hayatı anlatan belgesel niteliğinde fotoğraflar katılabilecek.

18 yaşını dolduran herkes, en fazla 4 adet renkli fotoğraf ile yarışmaya ücretsiz başvurabiliyor.

Yarışmada dereceye giren kişilere verilecek ödüller ise şu şekilde:

Birincilik 5.000 TL

İkincilik 3.000 TL

Üçüncülük 2.000 TL

Jüri Özel Ödülü 1.000 TL (İnsanlı veya insansız hava aracı vb. özel donanımla havadan veya su altından çekilen bir fotoğrafa verilecektir.)

Jüri Özel Ödülü (Kış) 1.000 TL

Jüri Özel Ödülü (İlkbahar) 1.000 TL

Jüri Özel Ödülü (Yaz) 1.000 TL

Jüri Özel Ödülü (Sonbahar) 1.000 TL

Sergileme (En fazla 100 eser) 150 TL

DETAYLI BİLGİ: http://www.ordu.bel.tr/…/4-Mevsim-Ordu-III-Ulusal-F…/40/5062

BAŞVURU İÇİN : http://www.tfsfonayliyarismalar.org/yarisma_detay.asp?s=274 ADRESİNE TIKLAYINIZ.

 

ÜNYE’DE KENTİN TARİHİ VE RUHU YENİDEN YEŞERİYOR

restorasyon

Ünye tarihi eserlerinin yeniden gün yüzüne çıkması ile kültür ve tarih şehri anlamında yeniden hayat buluyor.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın göreve gelir gelmez başlattığı ve tarihi mirasların kente yeniden kazandırılması amacını taşıyan Kültür Yolu projesi kapsamında şu ana kadar 11 milyon liralık restorasyon gerçekleştirildi.

Restorasyon çalışmaları kapsamında Yalı Kilisesi, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Kadılar Yokuşu, Bakırcılar Arastası, Orta Çarşı, Saray Hamamı gibi kentin tarihi ve turistik değerleri yeniden hayat bulutken, Kültür yolu projesi çerçevesinde planlanana çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Bu çerçevede geçtiğimiz aylarda kamulaştırması yapılan ve ardından ihalesi gerçekleştirilen Feyzullah Kadı konağında restorasyon çalışmaları devam ediyor. Ünye Belediyesi konukevi olarak hizmet verecek olan tarihi konakta ki çalışmaları yerinde inceleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, yetkililerden bilgi aldı.

BAŞKAN ÇAMYAR, “FEYZULLAH KADI KONAĞI YAZ SONUNDA HİZMETE GİRECEK

Ünye’de tarihi yeniden canlandırdıklarını ve kentin ruhunun yeniden yeşerttiklerini kaydeden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar yaptığı açıklamada “Feyzullah Kadı konağı olarak bilinen ve belediyemize konukevi olarak inşasına başladığımız o harabe görüntüden bugün muhteşem bir eser yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Öncelikle ben bu zamana kadar ki gayretkar çalışmasından dolayı yüklenici firmamızı tebrik ediyorum. Gerçekten eserler birer birer ortaya çıktıkça dünümüzü ve bugünümüzü görmüş oluyoruz. Ayrıca yarınımızı da inşa ettiğimiz o güzel eserleri çocuklarımıza bırakacak olmanın huzuru ve mutluluğunu yaşıyoruz. Firmamızdan yılbaşına kadar kargasın ortaya çıkmasını istemiştik. Henüz yılbaşı gelmeden Kasım sonuna doğru yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Yaz sonuna doğru buranın açılışını yapıp çevre düzenlemesi ile beraber Ünyeli hemşerilerimizin ve misafirlerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÜNYE HER YÖNÜ İLE GELİŞİYOR”

Ünye’nin her açıdan geliştiğini ve değiştiğini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Dün eleştirisel yaklaşımlarda bulunanlar bugün UNİPORT ile ilgili o çevreden geçerken “Ancak bu kadar güzel bir eser ortaya çıkabilirdi” deyip övgülerini dile getirmeye devam ediyorlar. Açılışını gerçekleştirdiğimiz de Ünye’ye ve bölgemize değer katacak olan bir eser.

BAŞKAN ÇAMYAR, “HAKSIZ ELEŞTİRİ YAPANLAR, GÜNÜ GELİNCE HAKSIZ ÇIKIYORLAR”

Ünye’de yapılan eserlerle ilgili zaman zaman haksız eleştiriler yapıldığını söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Aynı şekilde pazaryerinde ki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve müştemilatı ile ilgili de haksız eleştiriler yürütülmeye devam ediyor. Bugün baktığımızda biz, özel sektör eliyle ilçemize 70 milyon liranın üzerinde bir yatırım yaptırdık. Örneğin dün sahilde ki eserleri eleştirenler bugün bizden fazla oralarda oturup vakit geçiriyorlar. Siyasetin bu doğasında var. Bu eleştirilerin haklı yönlerini alıyoruz, ancak amacı sadece eleştirmek olanlara da bizim en güzel cevabımız eserlerimizle oluyor. Biz laf değil, iş üretiyoruz. Lafla peynir gemisi yürümüyor.

BAŞKAN ÇAMYAR, “KÜLTÜR YOLU PROJEMİZ ADIM ADIM DEVAM EDİYOR”

Kültür Yolu projesinin aksamadan emin adımlarla devam ettiğini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Hemen Kadılar yokuşundan aşağıya doğru indiğimizde dış cephe çalışmaları, yine o bölghede koruma imar planı çalışması kapsamı içerisinde bir çömlek fırını ve sergi alanı inşaatı yapacağız.  Bakırcılar Arastasının bir cephesi bitti, diğer cephesi ile ilgili yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza tebligat çalışmaları ile uğraşıyoruz. Öyle koltukta oturup eleştirmek ya da sosyal medyada yazmak çok kolay. Ancak yurtdışında yaşayan vatandaşları bulmak, vefat eden ve geride kalan mirasçılarına ulaşmak, onayını almak ve ardından eserleri ortaya çıkarmak gibi detaylı çalışmalar yapmak zorundasınız. Bizler bu süreçleri başarı ile sürdürüyor ve sonuca ulaşıyoruz” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “2018 İLE İLGİLİ YENİ HEDEFLER KOYDUK

Kültür Yolu çalışmaları ile ilgili 2018 yılı için yeni hedefler belirlediklerini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar “Kültür ve Turizm Bakanımız Prof.Dr. Sn; Numan Kurtulmuş’un geçtiğimiz hafta yaptığı Ordu ziyareti vesilesi ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sn; Yalçın Kurt’u Ünye’mizde ağırladık. Kültür yolunu gezerek 2018 ile ilgili önümüze bir hedef koyduk.  Hem sit olanı olarak daha önce imar planına işlenen alanın içerisinde ki bütün binaların sokak sağlıklaştırması ve dış cephe çalışması var. Bunun la ilgili bir proje ihalesine çıkılacak. Öte yandan Ünye Kalesi ile ilgili restorasyon çalışması ve Ünye Belediyesi tarafından yürütülecek olan kazı çalışması 2018 yılı içerisinde devam edecek” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÜNYE’DE HER NOKTADA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Ünye’de son dönemde görülmemiş bir şekilde çalışmalar gerçekleştirildiğinin altını çizen Ünye Belediye Başkan ı Ahmet Çamyar, “Sıcak asfalt çalışmaları yürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn; Enver Yılmaz’a teşekkür ediyoruz. Kültür Yolu ve aksıyla ilgili biz bir altlık çalışmıştık, Kültür ve Turizm Bakanımız Prof.Dr. Sn; Numan Kurtulmuş’un destekleriyle yeni yeni hedefler koymaya devam ediyoruz. Dış cephe çalışmalarında Büyükşehir Belediyemiz, Dere ıslahlarında Devlet Su İşlerimiz yoğun destek sağlıyor. Ünye Belediyemiz tarihinde hiç görmediği kadar yatırım hamlesi gerçekleştiren bir belediye haline geldi. Tüm bu hizmetleri Bakanımız, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve ekibimizle birlikte planlı ve doğru bir çalışma ile yürütüyoruz” diye konuştu. 

DENİZCİLER İSTANBUL’DA ORFADDER’İ KURDU

ORFADDERFatsa Atatürk Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi Mezunları İstanbul merkezli ORFADDER ismi ile dernek kurdu. Kaptan Harun Akbaş Başkanlığından Kurtköy merkezli kurulan mezunlar derneği 07.11.2017 tarihinden itibaren resmen faaliyete geçti.
  ORFADDER Yönetim kurulu Başkanı Kaptan Harun Akbaş olurken yönetim kurulu, Kaptan Cem Soydan, Kaptan Erdem Alakuş, Kaptan Savaş Öztürk, Kaptan Erhan Arslan ve Gemi Makine Mühendisi Onur Altun isimlerinden oluşuyor.

“TÜRK DENİZCİLİĞİNE KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ”
ORFADDER Yönetim kurulu Başkanı Kaptan Harun Akbaş Kurtköy Yelken Plazada bulunan derneğin amacının mezunlar arasındaki bağı kuvvetlendirmek olduğunu belirterek, “Türk denizciliğine katkı sağlamak ve geliştirmek istiyoruz. Mezun öğrencilere iş alanı oluşturmak ve iş bulmada yardımcı olmak, Fatsa Denizcilik Meslek Lisesi’nin adını denizcilik sektöründe daha fazla duyurmak ana hedeflerimizden bir tanesi. Öğrencilerin mesleki yetenek ve bilgisine katkı sağlamak üzere seminer, kurs düzenlemek gibi hedeflerimiz var.” dedi.

“ÖĞRENCİ EĞİTİMİNE KATKI SAĞLAMAK ÜZERE PROJELERLE ÇALIŞMAYI HEDEFLİYORUZ”
ORFADDER’i güçlü bir kadro ile  kurduklarını ifade eden Akbaş, “Atatürk Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi öğrencileri ile sıkı ilişkilerle faaliyetimizi sürdüreceğiz. Öğrenci eğitimine katkı sağlamak üzere projelerle çalışmayı hedefliyoruz. En kısa zamanda Fatsa Denizcilik Meslek Lisesi ile de bir organizasyon yapacağız ve bunu bir gelenek haline getirerek mezunlarımız ile çok güzel işler başaracağız. Biz bunu geç kalınmış bir adım olarak görüyoruz ancak mezun arkadaşlarımızın destekleri ile kısa sürede bu açığı kapatacağımıza inanıyoruz.  Daha 15 gün olmadan İstanbul Kadıköy’de 100 kişiyi kahvaltıda bir araya getirdik.” Diye konuştu.

KAHVALTIYA BÜYÜK İLGİ
ORFADDER kurulduktan hemen sonra İstanbul'un bir çok yerinden hatta il dışından ailelerin katılımı ile bir kahvaltı organizasyonu düzenledi. Kahvaltıda ORFADDER üyelerine çekiliş sürprizi yapıldı. Ailenin küçük üyelerinden Eylül Arslan ve Asya Doğa Akbaş'ın çektiği isimler Makine Mühendisi Halil İbrahim Uygun ailesi  ve Kaptan  Kaan Karakuş ailesi oldu. Kahvaltıda katılımcılar kendini tek tek tanıttılar ve diğer mezunlar ile kaynaşarak keyifli zaman geçirdiler. 
  ORFADDER Yönetim kurulu Başkanı Kaptan Harun Akbaş kahvaltı sonunda bir sonraki organizasyonlarda daha yüksek katılımların olacağını ve aileyi kısa sürede daha da büyütmeyi hedefledikleri söyleyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.  

“FATİH SULTAN MEHMET DİVANINDAN BESTELER VE ŞİİRLER” ÜNYELİLERLE BULUŞTU

fsm

Ünye Sanat ve Kültür Derneği (ÜNSAK), Ordu Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla düzenlediği "Fatih Sultan Mehmet Divanından Besteler ve Şiirler" adlı konserini Ünyeli sanatseverlerle buluşturdu.

Ünye Galabuzu Yüzüncü Yıl Çay Bahçesi’nde düzenlenen konsere Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney başta olmak üzere, ilçe protokolü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Konserde, devlet adamlığının yanında sanatçı kişiliğiyle de bilinen ve aynı zamanda Osmanlı hanedanının divan sahibi ilk padişahı olan Fatih Sultan Mehmet'in “Avni” mahlasıyla yazdığı şiirlerinden ilk defa bestelenerek Klasik Türk Musikisi repertuvarına kazandırılan eserler seslendirildi.

Fatih Sultan Mehmet’in iç dünyasını yansıtan, insana ve doğaya bakışına dair ipuçları veren şiirler ve bu şiirlerden bestelenen eserler, vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi ve beğeniyle dinlenirken konser sonunda dinleyicilere albüm ve kitap hediye edildi.

Sanat, sokak aralarında kalmasın!

sanattt

Gençlerin büyük ilgi duyduğu grafiti Fatsa’nın ara sokaklarında sergileniyor. Büyük bir beceri ve zaman isteyen; sokaklarda bulunan boş düz zemin duvarlara yapılan şekilli yazılar ve resimler sanatı anakent konumunda olan şehirlerde gözler önünde olurken, Fatsa’da gizli saklı yerlerde kalıyor.

Grafitinin normal tek renk yazılardan farklı olduğunu ve daha sanatsal yapılar olduğunu belirterek bu işin herkes tarafından sevilmesini ve teşvik edici uygulamaların olması gerektiği öneren Fatsa gençleri bu işin aslında gençler için bir uğraş olduğunu vurguluyorlar.

 Grafiti sanatına merakı ve ilgisi olan gençler ise mekân bulamayıp ve yaptıklarına karşı bir ilgi göremedikleri için bu sanattan uzaklaştıklarını dile getiriyor. Genel olarak sosyal mesaj ya da kişisel anlam taşıyan yazıları duvarlara işleyen gençler “ İstanbul, Ankara gibi illere gittiğimizde öyle mekânlar görüyoruz ki, bizlerde Fatsa’ya böyle güzel alanlar oluşturmak istiyoruz. Bazı arkadaşlarımız bizi sabote edercesine açık alanlara daha argo ve çirkin yazılar yazabiliyorlar bu da bizim yanlış anlaşılmamıza neden oluyor. Resim gibi buda bir sanat biz tuval yerine duvarları kullanıyoruz. Fatsa’da birçok alanda bizler için kullanıma açık yerler var fakat bina ve iş yeri sahipleri duvarları boyamamıza izin vermiyor. Biz sanatımızı göstermeyi istiyoruz. Ara sokaklarda gizli kalmaktansa, daha güzel yazılar ve resimler oluşturarak Fatsa’mızı güzelleştirelim” dediler.

Yazarlar


Bu hal O hali gerektirdi
Cuma, 19 Ağustos 2016
  15 temmuz...
TERÖRÜN DİNİ, IRKI YOK…
Çarşamba, 22 Temmuz 2015
   ...
DAYANAK yerine DAYAK
Salı, 13 Ağustos 2013
İnsanın insanı...
KIRK VE KIRKIN ALTI
Salı, 22 Kasım 2016
 ...
İYİ Mİ , KÖTÜ MÜ ?
Cumartesi, 19 Eylül 2015
Herkesin aklında...
GÜVEN DUYGUSU MU BİTİYOR?
Pazartesi, 08 Ağustos 2016
GÜVEN DUYGUSU...

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

  • Sakarya Mah. Sakarya Cad. No:43/B Fatsa/ORDU
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 452 407 10 11

Son Yorumlar

3479826
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Tüm Ziyaretçiler
57
812
869
12596
3479826

İp Adresniz: 54.167.44.32
Server Time: 2017-12-12 01:39:26