CTP-REKLAM

DAYANAK yerine DAYAK

İnsanın insanı öldürmesi ne kadar canice bir davranışsa insanın insana hele de orantısız güç kullanmak kapsamında insanın çocuğa şiddet uygulaması canice bir davranıştır. Kişinin bedeni ve ruhsal acısı sona erdiğinden dayak atmak öldürmekten daha da canicedir. İnsan insana neden şiddet uygular? Karıncayı incitmeyen insan çocuğuna neden dayak atar? Bu sabah okuduğum ulusal bir gazete sitesinde bir annenin çocuğuna yaptığı işkenceden bahsetmekteydi. sen bir annesin. Ne emeklerle taşıdın 9 ay büyüttün canından can meydana getirdin. Ne bu zulüm. Bu öfke bir çocuk bu kadar dayak yiyebilmesi için ne yapmış olabilir.Ne bu şiddete yüklenmek.Anne değilmidir geleceğin temellerini atan.

Doğarsınız ağlamanız için ebe dayak atar? Sonra anne baba dayak atar. Okula gider ........ Askere gider....... Karakola düşer........
Oysa şiddet insanlığın en büyük ayıbıdır. Bunu her insan kabul eder. Ama söz konusu çocuk olunca hiç acımaz dayak yer. Dayak her yerde vardır. Ama bu doğrumudur. Hiç kimse buna doğrudur demez ama şiddet uygulamaya devam eder. Dayak yiyerek büyüyen insan dayaktan nefret etmesi gerekirken çocuğuna dayak atmaya devam eder. Nedendir bu çelişki. Çünkü insan kendini tanımaz. Kendini tanımayan insan kendini ifade edemez. Kendini çocuğuna ifade edememenin suçunu kendine yüklemez ve şiddet uygulayarak ifade etmeye çalışır.Sonucunda da insanlığın acizlinin göstergesi ortaya çıkar. Darp izleri.

Tabi bizim Türk insanlarımızın dayak hakkında çok güzel düşünceleri de vardır. Ve bu düşünceleri dillere destan şekilde uygulamalı olarakta göstermekten çekinmezler. DAYAK CENNETTEN ÇIKMADIR. KIZINI DÖVMEYEN DİZİNİ DÖVER ve bunun gibi birçoğu.Çocuğa 'seni bırakır giderim', 'annen olmam', 'seni başkasına veririm', 'annene karşı gelirsen ellerin taş olur' gibi tehditler ya da karanlık bodrumlara kilitlemek gibi cezalandırma yöntemleri de fiziksel cezalandırma gibi hatta belki daha da ağır şekilde çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır.

Bazen duyarız dayak arsızı. Nedir bu dayak arsızı?Dayak arsızı denilen çocuklarda oluşan psikoloji neden dövüldüklerine değil, dayak sonucunda 'Oh ya, acımadı işte' sözüyle döveni açıkça tahrik ettikleri görülmektedir.. Fiziksel cezalandırma yöntemi diyoruz dayağa, çocukları çok olumsuz etkileyen bir başka cezalandırma biçimi de psikolojik cezalandırmadır.


FaceBook ta paylaş

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Gazete Kuzey tarafından yazıldı.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

  • Sakarya Mah. Sakarya Cad. No:43/B Fatsa/ORDU
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 452 407 10 11

Son Yorumlar

3479827
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Tüm Ziyaretçiler
58
812
870
12597
3479827

İp Adresniz: 54.167.44.32
Server Time: 2017-12-12 01:44:58