CTP-REKLAM

İHH ORDU ŞUBESİ AÇILDI “YARDIM KONUSUNDA DÜNYA 1.’SİYİZ”

genelll-baskamm

 

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım: “Ordu ilinde Bürokrasi ve STK’lar arasında büyük bir dayanışma var, bu iş birliği yetimlere yolda kalmışlara çok büyük yardımlara sebep olur.”

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Ordu Şubesinin açılışı için Fatsa’da düzenlenen kahvaltı programına, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Fatsa Belediye başkanı Hüseyin Anlayan, yardım kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

Burada gazetemiz muhabirinin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Türkiye’nin yardım noktasında ‘Dünya’da 3. sırada’ denildiğini fakat 1. sırada olduklarını söyledi.

Türkiye’nin kendi toprakları içinde 2 milyon Suriyeli mülteciye, barınma, sağlık ve beslenme hizmeti sunduğu için Dünya’da yenilik oluşturduğunu belirten Yıldırım, “Suriye’nin içinde ve dışında mültecilere yönelik yardım çalışmalarımız var. Bunlara sadece Türkiye’de değil Ürdün ve Lübnan gibi diğer ülkelere geçtiklerinde de mültecilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Suriye’den 11 milyona yakın insan şuanda göç ettiği içi yardıma muhtaç. Türkiye’ye göç edenlerin sayısı ise 2 milyon. Türkiye kendi toprakları içerisinde mültecilere bakma noktasında Dünya’da yenilik oluşturdu. Türkiye gerçekten standartları çok yüksek barınma, sağlık ve gıda yönünden yardımlar yaptı. Bu yardım modelini bizler, Afrika ülkelerine de sunuyoruz” dedi.

Günlük olarak 1 milyona yakın ekmek dağıttıklarını ifade eden Yıldırım, “Biz günde 1 milyona yakın ekmek dağıtıyoruz. Sayısı değişiyor ama aylık ortalama olarak 2 ile 3 milyon arasındaki Suriyeli mülteciler, sağlık, beslenme ve barınma yardımlarımızdan faydalanıyor. Dünya’da 410 milyon civarında yetim var. Birçok ülkenin nüfusundan daha fazla. Bu yetimlerin çoğu suç örgütlerinin eline düşüyor. Yine mültecilerin sayısı her geçen gün artıyor ve İslam Dünya’sı parça parça savaşın konusu haline geliyor. O yüzden yardımların daha düzenli ve organizeli bir şekilde verilmesi için çok daha gayretli olmak lazım” diye konuştu.

Birleşmiş Milletlerinin aksine Türkiye’nin dışarıdan yardım almayarak kendi ve halkının imkanlarıyla elde ettiği kaynakları yardıma muhtaç insanlara ulaştırdığını hatırlatan Yıldırım, şunları ekledi: “Türkiye yardım noktasında ‘Dünya’da 3. sırada’ deniliyor ama bizler kendimizi 1. ülke olarak görüyoruz. 3’üncü denmesinin bazı nedenlerinden birisi, İslam Dünyasından Birleşmiş Milletlere aktarılan bazı kaynakları, belirli ülkelere yani batılı ülkelere veriliyor. Yalnız dağıtılan yardımların %60’ı organizasyon masrafı olarak gösteriliyor ve geri kalan %40’da yardıma muhtaç insanlara dağıtılıyor. Bazen bu %40’ında altına düşüyor. Türkiye ise dışarıdan fon almadan kendi imkanlarıyla, kendi halkının gayretiyle, organizasyon masraflarını %4’lere çekerek elde etmiş olduğu kaynakları insanlara ulaştırıyor. O yüzden Türkiye’deki yardım kuruluşları aslında bir öncülüğü yapıyor. Yerimiz Dünya açısından önemli.”


FaceBook ta paylaş

Yorumlar   

 
0 #1 Mohammed Almakassees 31-05-2017 00:05
Merhaba Ramazan Kareem, senin ülkede Karim ve burada mülteciler Ordu ili n kardeşlerim adına Irak mültecileri السلام عليكم رمضان كريم ، أنا لاجئ عراقي في بلدكم الكريم ونيابة عن أخوتي اللاجئيين هنا في محافظة أوردو نوMerhaba Ramazan Kareem, senin ülkede Karim ve burada mülteciler Oordo.trkiya eyaletindeki kardeşlerim adına Irak mültecileri duyuyorum, size bu mübarek ayda bize yardımcı olmak isteyen ve biz Gıda Maddelerinin için acil ihtiyaç yaşıyorlar. Teşekkürler
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Gazete Kuzey tarafından yazıldı.

Yazarlar


Bu hal O hali gerektirdi
Cuma, 19 Ağustos 2016
  15 temmuz...
TERÖRÜN DİNİ, IRKI YOK…
Çarşamba, 22 Temmuz 2015
   ...
DAYANAK yerine DAYAK
Salı, 13 Ağustos 2013
İnsanın insanı...
KIRK VE KIRKIN ALTI
Salı, 22 Kasım 2016
 ...
İYİ Mİ , KÖTÜ MÜ ?
Cumartesi, 19 Eylül 2015
Herkesin aklında...
GÜVEN DUYGUSU MU BİTİYOR?
Pazartesi, 08 Ağustos 2016
GÜVEN DUYGUSU...

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

  • Sakarya Mah. Sakarya Cad. No:43/B Fatsa/ORDU
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 452 407 10 11

Son Yorumlar

3539233
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Tüm Ziyaretçiler
276
1159
2920
32454
3539233

İp Adresniz: 54.234.65.78
Server Time: 2018-01-24 06:49:02