CTP-REKLAM

İstanbul’da Ordu Rüzgârı

orduuuu

Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Dernekler Federasyonu işbirliği ile bu yıl 7’incisi düzenlenen Ordu Günleri etkinliği, 12-15 Ekim tarihleri arasında İstanbul Yenikapı’da gerçekleşti.

 Ordu ve 19 ilçesinin yöresel lezzetlerinin ve kültürel, turistik yerlerinin tanıtıldığı etkinliğe İstanbul’da yaşayan Ordulu vatandaşların ilgisi ve yoğunluğu dikkat çekti.

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan; “İstanbul Yenikapı Ordu Günleri’nin bu yılki bölümü sona ermiştir. Bu etkinliğe gerek Ordulu, gerekse başka illerden olup katılım gösteren herkese cani gönülden teşekkür ederiz” dedi.

Fatsa Belediyesi Özel Kalem Müdür’ü Mesut Ergün; “Bu yıl Ordu tanıtım Günlerinin 7. düzenlendi ve ben 7 yıldır tanıtım günlerine katılıyorum. Geçmiş yıllara göre baktığımda ise bu yıl vatandaşların katılımı daha fazla. Yaklaşık 4-5 yıl Feshane’de Ordu Tanıtım Günlerini gerçekleştirdik. Geçen yıl Maltepe Sahilinde etkinliğimiz oldu. Bu senede ilk olarak İstanbul Yeni Kapı miting alanına geldik. Fatsa Belediyesi olarak burada standımızı kurduk. 19 ilçemizin, Ordu Büyükşehir Belediyesinin, Ordu Valiliğimizin, Kültür Turizm Müdürlüğümüzün stantları kuruldu” dedi.

Tanıtımları Diğer İllere de Taşımalıyız.

Ayrıca bu gibi etkinliklerin artmasının faydalı olacağını öneren Mesut Ergün “Etkinliğimizde amaç Ordu’yu tanıtmak fakat Ordu Günleri hemşeri dayanışması, kaynaşması gibi oluyor. Genelde etkinliği ziyaret edenlerin %90’ı Ordulu oluyor. Ordu Tanıtım Günleri amacının ilimizi, ilçelerimizi tanıtmak olduğunu düşünürsek pekte uygun değil bana göre. Yapılması gereken ise bu gibi etkinlikleri diğer illerimize de taşımaktır. Bu konuda Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, bir sohbette güzel bir konuya değindi. Fatsa Belediye Başkanımız ‘Büyükşehirlerimiz var bizim, farklı illere de gidelim. Mesela 1 ay sonra İzmir’e gidelim, İzmir Meydanında Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak stant açalım orada bölgemizi tanıtalım. 3 ay sonra Antalya’ya gidelim o bölgede Ordu’yu tanıtalım. Bu gibi farklı il ve bölgelerde bölgemizi tanıtalım’ gibi bir konudan bahsetti. Bende böyle etkinlikleri farklı illerde, farklı bölgelerde yaparsak, çoğaltırsak Ordu Tanıtım Günlerinin amacına ulaşacağını düşünüyorum.

Ordu Tanıtım Günlerinin güzel yanı İstanbul’da olmamızın güzel tarafı ise gurbette ki hemşerilerimiz stantları geziyor. Fatsalı vatandaşlarımız geliyor; Karadeniz’imizin Ordu’muzun fındığını yiyor, sohbetler ediyoruz. Mesela İstanbul’da okuyan öğrencilerimiz geliyor ve beraberlerinde farklı illerde doğmuş, büyümüş arkadaşlarını getiriyorlar. Standımıza bir öğrencimiz geldi Çanakkale’den, Bursa’dan arkadaşlarıyla birlikte ve onlara Fatsa’mızı tanıttık. Öğrencimize de teşekkür ettik çünkü keşke herkes ziyaret eden öğrencimiz gibi olabilse; etkinliğe gelen ziyaretçilerimiz beraberinde yanında farklı illerden tanıdıklarını getirse ve Ordu’muzu onlara tanıtabilsek” diye konuştu.

Fatsa’mızın Atmosferini Yansıttık

Yöresel olarak gelen misafirlere ikramlarda bulunduğunu ve Fatsa atmosferini yansıttıklarını belirten Ergün “Biz Fatsa Belediyesi olarak standımıza gelen tüm misafirlerimize fındık ve çay ikram ettik. Yöresel olarak Ordu fındığını sunduk misafirlerimize. Standımızda görselleri kullanarak Fatsa’nın atmosferini yansıttık ve gelen misafirlerimize hediye çantası hazırladık. Çantamızın içine paket fındık koyduk ki herkesin bu lezzeti tatması adına ve Fatsa’mızın tarihi ve turistik yerlerini gösteren magnetleri koyduk ve birkaç adet promosyonları koyarak bölgemizi tanıtmaya çalıştık. Bu sene ki Ordu Tanıtım Günleri güzel geçti ama önümüzde ki yıllarda daha güzel olacağına inanıyorum. Sizlere de çok teşekkür ederim. Yayın hayatınızda başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

Ünye Belediyesi standı da adeta ziyaretçi akınına uğradı

19 ilçe arasında eski Ünye evi görünümündeki standıyla dikkatleri üzerine çeken Ünye Belediyesi standı da adeta ziyaretçi akınına uğradı. Dört gün süren etkinliklere katılan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve eşi Serap Çamyar, misafirlerle yakından ilgilenip konuklara ayrı ayrı fotoğraf çekinmeyi ihmal etmedi.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Dört günden bu yana süren etkinlikler kapsamında Orduluların, Ordu sevdalılarının buluşma noktası Yenikapı oldu. Bu dört günlük süre zarfı içinde hemşehrilerimizin gösterdiği ilgi çok yoğundu ve bu bizi çok memnun etti. Özellikle hafta sonu muhteşem bir kalabalık oldu. Bizim bu yılki hedefimiz, ulaşımın daha kolay olduğu Yenikapı olması sebebi ile yoğun geçmesiydi ve bu durumda gerçekleşti. Bu kapsamda hem Anadolu hem de Avrupa yakasından insanlar akın akın geldiler. İstanbul'daki belediyelerin de Ordu günlerinde stantları olması bizleri sevindirdi. Bu durum İstanbul'daki belediyelerin Ordululara sahip çıktığının en büyük örneğidir" dedi.

352 Kişi İle Rekora İmza Atıldı

Ordu Günleri beraberinde birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Vali Seddar Yavuz, Kültür ve Turizm Eski Bakanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, AK Parti Ordu Milletvekilleri Oktay Çanak, Metin Gündoğdu, Ergün Taşçı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, ilçe belediye başkanları  katılımıyla En Kalabalık Ordu Karşılaması Rekoru 352 kişi ile tescillendi.

Etkinliğe katılan vatandaşlar “ hem memleketimizin hasretini gideriyoruz hem de burada olan

yakınlarımızla burada hasret gideriyoruz. Yöresel yiyeceklerimizi aldık, güzelce eğlendik. Etkinliğe ev

sahipliği yapan herkese çok teşekkür ederiz. Her sene düzenlenmesini dört gözle bekliyoruz” diyerek

düşüncelerini paylaştılar.

 

FATSA’ da YASTIK ALTI ALTINLAR ZİRAAT BANKASI GÜVENCESİYLE EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

altinyastik

Hazine Müsteşarlığı  tarafından, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla başlatılan Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası işlemleri ZİRAAT BANKASI FATSA ŞUBESİNDE 26-27 EKİM 2017 tarihinde yapılabilecektir.

Külçe altınlar, Bilezik, Cumhuriyet/Darphane Altınları (Çeyrek, yarım, tam, Ata Lira vb.)ile gerekli şartları sağlayan 22 ayar ve 24 ayar altınlar. Hazine Müsteşarlığının ilk kez satışa sunacağı Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası (Faize duyarlı yatırımcı için) ürünlerinden biriyle değerlendirerek, hem altınlarınızın çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırırsınız hem de Devlet güvencesinde altınlarınızın değerine değer katarsınız.

Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifikasına yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Devlet güvencesi:

Altınlar çalınma kaybolma riski ve saklama masrafı olmaksızın Devlet güvencesinde 1 kilogramlık külçelere dönüştürülerek saklanacaktır.

Ek getiri imkanı:

Yastık altında ya da banka kasalarında hiçbir getiri olmaksızın tutulan altınlara 6 ayda bir  % 1,20 (yıllık%2,40)ek getiri verilmektedir.

Vergi avantajı :

Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu kararı ile %0 olarak belirlenmiş olup elde edilecek olan getirilerden stopaj vergisi kesinlikle alınmayacaktır.

Vadeden önce nakit imkanı :

Nasıl ki yastık altındaki altınlar piyasada satılarak nakde dönüştürülebiliyorsa vatandaş dilediği zaman Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifikasını Ziraat Bankasına satarak ihtiyaç duyduğu nakde ulaşabilecektir.

Vade sonunda fiziki altın imkanı :

Yatırımcı vade sonunda , rafineri tarafından üretilen “1 kilogramlık  995/1000 saflıkta külçe altın “veya  Darphane tarafından üretilen ”Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını” alma hakkına sahip olacaktır.

Fatsa’da 26-27 Ekim günleri ihraç işlemleri yapılacaktır. Yatırımcılarımız tüm Şubelerimize başvuru yapabilirler. Toplama işi sadece bu dönemde Ziraat Bankası FATSA Şubemizde yapılacaktır.

Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifikası almak isteyen özellikle yeni evli çiftlerimizi , Kiralık kasalarda altın bulunduran vatandaşlarımızı, kazanç sağlamak isteyen tüm yatırımcılarımızı Şubemize davet ediyoruz.

FELAKET YAŞAMAMAK İÇİN KIŞ ÖNCESİ BACALARI TEMİZLETİN

bacatemiz

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, vatandaşların yaklaşan kış mevsimi öncesinde ev ve iş yerleri bacalarını temizletmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Yapılan açıklamada, yangınların en çok Ocak, Şubat ve Mart aylarında bacaların tıkanması sonucu meydana geldiği belirtildi.

Karbonmonoksit zehirlenmelerinin ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümünün bacaların tıkanması sonucu meydana geldiğini söyleyen uzmanlar, baca yangınlarının genelde alt katlarında lokanta, pastane vb. iş yerleri bulunan binalarda meydana geldiğini belirtti. İtfaiye Dairesi Başkanlığı, vatandaşları baca yangınlarına karşı havaların soğumasını beklemeden, mutlaka bacalarını temizletmesi ve kontrol ettirmesi yönünde uyardı.

1,5 YILDA 284 BACA YANGINI ÇIKTI

İtfaiye Dairesi Başkanlığının verilerine göre 2016 yılında 167 baca yangını çıktı ve yapılan incelemeler sonucu bu yangınların temizlenmeyen bacalarda gerçekleştiği tespit edildi. 2017’nin ilk 9 ayında ise 117 baca yangınına müdahale edildi. Baca yangınlarının en çok Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında meydana geldiği belirlendi.

HER YIL YAPILMASI ZORUNLU

Doğal gaz bacalarının yılda bir, fuel oil - mazot ve katı yakıt bacalarının yılda iki, restoran- otel mutfak sistemleri ve bacalarının çalışma yoğunluğuna göre 3 ile 6 ay arasında temizlenmesi gerekiyor.

KİRLİ BACA, YAKITIN DOĞRU YANMASINI ENGELLİYOR

Sonbaharda ya da ilkbaharda gündeme gelen teknik konulardan biri olan baca temizliği sorunu, soba zehirlenmelerinin de önüne geçiyor. Kirli bir baca, yakıtın doğru yanmasını engellerken oluşan parçacıklar da bacalarda ciddi tıkanıklıklara sebebiyet veriyor. Temiz bir baca, yakıtın daha kaliteli yanmasıyla tasarruf sağlarken çevre kirliliğini de önlüyor.

BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ, BACA TEMİZLİĞİ VE DENETİMİ HİZMETİ VERİYOR

İtfaiye Dairesi Başkanlığı, havaların soğumasıyla birlikte baca temizliği konusunda yoğunluk yaşanabileceğine dikkat çekerek, son günleri beklemeden baca temizliklerini yaptırmaları konusunda vatandaşları uyarıyor. Baca temizliği yaptırmak isteyenler, itfaiyenin 0452 233 44 36 numaralı telefonu ya da Alo 110 Yangın İhbar Hattı’nı arayarak ücretsiz olarak bilgi alabiliyor.

BACA YANGININA NASIL MÜDAHALE EDİLİR?

Baca yangını söndürülmediği takdirde, çatının hatta binanın yanmasına sebep olabiliyor. Muhtemel yangınlarda, bacanın alt ve üstten ıslak bezle tampon yapılarak kapatılması ve oksijensiz bırakılması gerekiyor.

BU UYARILARA DİKKAT EDİN!

- Bacalar, yılda en az 1 kez ve özellikle kış dönemi öncesinde İtfaiye birimine (110) mutlaka temizlettirilmeli.

- Lodoslu günlerde havanın ısınmasından dolayı bacalar daha az çeker. Tıkalı bacalar ve periyodik bakımdan geçirilmeyen cihazlar lodosta karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabilir. Bu nedenle böyle havalarda doğal gazlı cihazlar kapatılmalı ve sobalar söndürülmeli.

- Doğal gaz proje ve tesisatları, mutlaka sertifika almış yetkili firmalara yaptırılmalı.

- Bacalı cihaz (soba, kombi, şofben vb.) taktırmadan önce mutlaka doğal gaz dağıtım şirketinden sertifika almış firmalara bacalar test ettirilmeli. Olumlu baca raporu verilmeden, cihaz taktırılmamalı.

- Merkezi sistemin bulunmadığı binalarda bacasız sistemle çalışan hermetik kombi, şofbenler tercih edilmeli ve her yıl düzenli olarak bakımları yaptırılmalı.

- Konutta veya binada doğal gaz tesisatıyla ve cihazlarla ilgili herhangi bir tadilat yaptırıldığı takdirde (kapı ve pencere değişikliği, cihaz-tesisat yer değişikliği, cam balkon, çatı onarımı, baca tadilatı, kazan yenileme vb.) mutlaka doğal gaz dağıtım şirketine bilgi verilmeli ve onay almadan hiçbir tadilat yapılmamalı.

- Bacaların içindeki sıva dökülmelerinin yol açtığı tıkanmalara karşı, standartlara uygun astar çelik baca yaptırılmalı.

- Bacalara ters rüzgâra karşı şapka taktırılmalı.

- Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalı.

- Cihazlara baca sensörü taktırılmalı, cihazların çalışır durumda olduğu kontrol ettirilmeli ve kesinlikle sökülmemeli. Sensörler, bacaların tıkalı olması hâlinde cihazın gazını keser.

- Bacalı cihazlar için taze hava teminini sağlayan camdaki menfez (ventilasyon), soğuk vb. gerekçelerle kesinlikle kapatılmamalı, yoksa hemen taktırılmalı. Balkon, cam ve PVC gibi malzemelerle kapatıldığı takdirde menfez, atmosfere doğrudan açık olacak şekilde balkon camına yeniden monte ettirilmeli.

- Baca fleksleri (cihazı bacaya bağlayan esnek boru), ısınmadan ve soğumadan dolayı deformasyona uğradığı için 2 yılda bir yenilenmeli.

- Bacalı cihazlar, 8 metreküpten küçük hacimli yerlere, hacimleri ne olursa olsun balkon, yatak odası, banyo ve tuvalet gibi mahallere tesis ettirilmemeli.

“EKİP 52” GÜZ DÖNEMİ EĞİTİMİ BAŞLADI

ekippp

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Müdahale Şube Müdürlüğü, 2017 yılı Güz dönemi ileri düzey arama kurtarma eğitimine başladı.

12 KİŞİDEN OLUŞUYOR

Büyükşehir Belediyesinin yaşamı tehdit eden bütün felaketlerde, arama kurtarma operasyonları yapmak üzere her yıl ilkbahar ve sonbaharda gerçekleştirdiği yenileme ve koordinasyon eğitimleri kapsamında, 12 kişilik personel sonbahar dönemi eğitimi almaya başladı.

120 SAATLİK EĞİTİMDEN ALACAKLAR

120 saatlik özel bir eğitim programından geçirilen ekip, Ordu ili genelinde, bölgede ve ülke genelinde afet ve acil durum, doğal felaketlerde anında arama kurtarma faaliyeti gerçekleştirebilmek amacıyla eğitimlerine aralıksız devam ediyor.

HEM TEORİK HEM DE TATBİKİ EĞİTİM ALIYORLAR

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Arama Kurtarma Ekibi düzenlenen eğitim programında kurtarma bilgisi ve kurtarma ekibinin özellikleri, kurtarmada kullanılan bağlar ve düğümler, güvenli çalışma esasları, kuyularda, karanlık ve dumanlı ortamlarda ve enkazda arama kurtarma, sedye ile yaralı taşıma teknikleri, yüksekten iniş ve yaralı kurtarma çalışmaları, toprak kaymaları ve trafik kazalarına müdahale gibi birçok alanda hem teorik hem de tatbiki olarak eğitimlerden geçiyor.

Ordu ilinde yer alan riskli bölgelerde zor koşullar altında eğitimlerini sürdürecek olan ekip, olası tüm arama kurtarma faaliyetlerinde aktif olarak yer alacak.

YENİ BELEDİYE BİNASINDA 12 DÜKKANIN İKİNCİ İHALESİ 19-20 EKİM’DE

ihale


Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan yeni belediye binasındaki satış amaçlı yapılan  dükkanların satış ihalesinin ikincisine çıktıklarını açıklayarak, bu ayın 19-20’sinde olacağını söyledi.

  Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan yeni belediye hizmet binası inşaatından dükkan almak isteyen hemşerilerimize duyuru yaparak, “Yapım aşamasında burada 12 tane dükkanın 12 tane ofisin satış amaçlı yapıldığını kamuoyuna duyurarak buraları satacağımızı ilan etmiştik. İlk ihalemizi 24-25 Ağustos 2017 tarihinde yapmıştık ancak katılım olmadığı için şimdi ikinci ihaleye çıkıyoruz. Bu ihale 19-20 Ekim tarihinde olacak. Burada 12 tane dükkanı ihale ile satacağız taliplere duyurmak istiyoruz ve onları davet etmek istiyoruz. Buradan dükkan almak isteyen bütün hemşerilerimiz gerek Başkan Yardımcılarımızdan gerek Yazı İşleri Müdürlüğümüzden ve Emlak İstimlak Müdürlüğümüzden gerekli bilgileri alarak ihaleye katılabilirler. İhaledeki şartlar, şartnameler dükkanların teknik özellikleri ve bedellerini bizzat alarak bu ihaleye girebilirler. Bu ihale rakam verebilecek herkese açıktır. İhalede bizim belirlediğimiz bir taban fiyatı var, bizim belirlediğimiz taban fiyatı üzerinde kim daha yüksek teklif verirse dükkanı o alacak şekilde ihale yöntemi uygulayacağız. Bir defa daha söylüyorum 19-20 Ekim’de 12 tane dükkanımızın satış ihalesine çıkıyoruz dükkan almak isteyen bütün hemşerilerimizi bu ihaleye davet ediyoruz. Fatsa’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu bedel ile beraber başından beri planladığımız gibi inşallah bu binayı da kendisine yaptırmaya hedefliyoruz.” dedi. 

OSKİ’DEN İKİZCE’YE 9 MİLYON 150 BİN TL’LİK YATIRIM

ikizce

Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (OSKİ)  tarafından 9 milyon 150 bin TL’lik yatırımın yapıldığı İkizce ilçesinde projeler hayata geçirilmeye devam ediyor.

İÇME SUYU SORUNUNA NEŞTER VURULDU

Geride bırakılan 3.5 yıllık süreçte İkizce ilçesinde önemli yatırımların hayata geçirildiğini söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “İlçemize 9 milyon 150 bin TL’lik yatırım gerçekleştirerek 2 adet içme suyu arıtma tesisi, 2 adet su alma yapısı, 3 adet içme suyu deposu, 35.370 metre içme suyu hattı ve 700 metre kanalizasyon hattı kazandırdık” dedi.

İLÇEYE YENİ YATIRIMLAR KAZANDIRILIYOR

OSKİ tarafından İkizce ilçesinde yatırımların sürdürüldüğünü belirten Başkan Yılmaz, “2017 yılında başlayan ve devam eden yatırımlarımız kapsamında, Başönü Mahallesi’ne 4.300 metre içme suyu ve 1.000 metre kanalizasyon hattı, 1 adet 100 metreküplük depo, Kale Mahallesi’ne 13.000 metre içme suyu hattı ve 1 adet 100 metreküplük içme suyu deposu, Devecik Mahallesi’ne 45.000 metre içme suyu hattı, 2 adet içme suyu deposu ve Yoğunoluk Mahallesi’ne su alma yapısı kazandırılıyor. Önümüzdeki süreçte ise Düzpelit Mahallesi’ne 5.000 metre içme suyu şebeke hattı yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

KADILAR ŞEHRİ ÜNYE, ORDU TANITIM GÜNLERİNİN GÖZDESİ OLDU

kadılarrrr

Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Dernekler Federasyonu işbirliğiyle gerçekleştirilen 7.Ordu Tanıtım Günleri İstanbul Yenikapı Miting ve fuar alanında gerçekleştirildi.

Ünye Belediyesi standı bu yıl yapılan etkinlikte en dikkat çeken Belediye standı oldu. Ünye Yaşayan Kültürel Miras müzesinin bir benzerinin inşa edildiği standa ilgi yoğun oldu.

7.Ordu Tanıtım Günleri’nin açılışı 12 Ekim Perşembe günü yapıldı. Tanıtım Günlerine Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ak Parti Ordu Milletvekilleri Metin Gündoğdu ve Oktay Çanak, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, İlçe Belediye Başkanları ve çok sayıda kişi katıldı.

BAKAN KURTULMUŞ, “İDDİA SAHİBİ ÜLKELER KÜLTÜREL KÖKLERİ ÜZERİNE YÜKSELİR”

Tanıtım Günlerinin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş, “Yörelerin Kültür ve özelliklerini anlatan bu tür etkinliklerin önemine vurgu yaptı.İddia sahibi ülkelerin, iddialarını sürdürebilmesi için kendi kültürel kökleri üzerine yükselmesinin şart olduğunun altını çizen Bakan Kurtulmuş,“Millî kültürel bağımsızlığını koruyamayan ülkelerin ekonomik ve teknolojik olarak bağımsız olmaları asla mümkün olmamıştır. Bu topraklarda, son iki asırdır bir büyük kültürel, siyasal mücadele veriyoruz. Ne yazık ki, bu ülkenin aydınları, siyasetçileri, son iki asrı, uzun bir süre aşağılık kompleksi içinde Batı medeniyetinin gölgesi altında geçirdiler. Batı’da ne varsa bunu alıp adapte edersek adam oluruz, zannettiler. Müziğimizden, yemek kültürümüze, çarşı pazardaki alışveriş alışkanlıklarımıza kadar birçok şeyi Batılı anlamda değiştirmeyi marifet zannettik. Onları taklit edersek adam oluruz zannettik. İddia sahibi ülkelerin, iddialarını sürdürebilmesi için kendi kültürel kökleri üzerine yükselmesi şarttır. Son iki asrımız köklerimizden uzaklaşmayla geçti, ne kadar uzaklaşırsak adam olacağımızı zannettik, çok şükür artık derin uykulardan uyandık” diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ, “ORDU PARMAKLA GÖSTERİLEN BİR HALİNE GELECEK”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise yaptığı konuşmada “750 bin hemşerimden size selam getirdim” dedi. Başkan Enver Yılmaz konuşmasında, Ordu’nun en küçük Büyükşehir olduğunu ve 2018 yılından itibaren Türkiye’de parmakla gösterilecek bir il hâline geleceğini söyledi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÜNYE’MİZ KARADENİZ’İN PARLAYAN YILDIZI HALİNE GELİYOR”

7.Ordu Günlerinde etkinlik programı boyunca İstanbul’da kalan ve hemşerileri ile bir araya gelen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Belediyesinin standına gösterilen ilgiden son derece memnun kaldı.

Ünye’nin tarihi dokusunu yansıtan ve Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi evinin birebir halinin inşa edildiği standı görenler beğenilerini paylaştı.

Başkan Çamyar yaptığı konuşmada, “Biz bu yıl farklı bir stant uygulayalım istedik. İyi de ilgi gördük. Hem Ünye’nin kültürünü ve geçmişinin İstanbul’a taşımış olduk, hem de hemşerilerimiz standımız görüp fotoğraf çektirdiler ve kendilerini Ünye’de gibi hissettiler. İlgi bizleri çok memnun etti. Ben hep şu çağırıyı yapıyorum. “Ordu günlerinde biz bize bir tanıtım yapmayalım, Ordulu olmayanlarda görüp yöremizi tanısınlar” diye. Ben bu organizasyonda bu amaca ulaştığımızı düşünüyorum. Ünye özelikle son dönemde yaptığımız çalışmalarla tarihi mirasların ön plana çıktığı bir ilçe haline geldi. Bizler geçmişine sahip çıkan modern bir kent inşa ediyoruz. Kültür Yolu projemiz kapsamında bu açıdan birçok tarihi eserimizi ilçemize yeniden kazandırdık ve kazandırmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede Ünye her geçen gün turizm potansiyelini artıran bir kent haline geldi. Bu açıdan tüm Türkiye’de yaptığımız çalışmalar dikkat çekiyor ve takdir topluyor. “Kadılar Şehri Ünye” sloganıyla da bu minvalde çalışmalarımızı örtüştürüyoruz. Özüne sahip çıkan öte yandan da modern kent yaşamının giderek olgunlaştığı bir Ünye haline geliyoruz. Ünye çok özel bir şehir. İstanbul’da iyi bir şekilde temsil ettiğimizi düşünüyorum. Ben herkesi tarih, kültür ve doğa zengini bu muhteşem şehre davet ediyorum” diye konuştu.

Manolya, Solmak İstemiyor

metinnnnManolya, Solmamak İçin Destek Bekliyor

Kosova'da lösemi teşhisi konulduktan sonra tedavi olmak için 2016 yılında Türkiye’ye gelen 20 yaşındaki Manolya Kabaşi’ye moral ziyareti…

AK Parti Ordu Milletvekili ve Türkiye Kosova Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyesi Metin Gündoğdu ile Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Avni Sipahi tedavisine Ankara’da devam edecek olan Kosovalı Manolya Kabaşi’yi ziyaret etti. Tedavi masraflarının karşılanabilmesi için kampanyalar ve konserler düzenlenen lösemi hastası Manolya, geride bıraktığı bir yılda önemli derecede iyileşme gösterdi. Kabaşi ailesi, tedavinin uzun sürmesi ve pahalı olması nedeniyle yardım bekliyor.

Manolya İçin Destek Bekliyoruz

Özel bir hastanede tedavi gören Kosovalı Manolya Kabaşi’yi ziyaret eden AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu “Türkiye ve Kosova’nın kader birliği, medeniyet birliği vardır. Orada yaşayanlar bizim akrabamız. Biz her zaman o topraklara akraba, kardeş toprağı ile baktık. Devletlerimiz ve milletlerimiz daima birbirine destek oldu. Manolyamız, Kosova’da düzenlenen büyük bir yardım kampanyası ile buraya getirildi. İnşallah burada ilik nakli olacak. Kosova'da imkanlar kısıtlı olduğu için tedavisini anavatanı Türkiye’de sürdürüyor. Hastane gerekli desteği yapıyor ama tedavi uzun sürdüğü için biraz daha desteğe ihtiyaç var. Tüm halkımızı Manolya’ya destek olmaya davet ediyorum. İlgilenenler Kosova’nın Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçebilirler. Manolya kızımız inşallah kısa sürede ilik nakli olarak sağlığına kavuşacak. Biz de bu süreçte kızımızın yanında olacağız.” diye konuştu.


Türkiye ve Kosova Daima Yan Yana Oldu

Manolya’yı ziyaret eden Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Avni Sipahi “Ne zaman Kosova söz konusu olsa, Türkiye’den yardım ve destek geliyor. Bugün de Manolya için birlikteyiz. İnanıyorum ki yardımlaşma ile Manolya’yı sağlığına kavuşturacağız. Desteğini esirgemeyen Kosova ile Türk halklarına, hastane yönetimine ve Milletvekili Metin Gündoğdu’ya teşekkür ederim.” diye konuştu.

Benim İçin Dua Edin


İlik nakli olmak için İstanbul’daki tedavisinin ardından Ankara’ya gelen Manlya Kabaşi ise “Tedavi olmak için bir yıldır Türkiye’deyim. Buradaki insanlara ve doktorlara çok güveniyorum. Bir çok kişi bana destek oldu. Yanımda olan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Benim için dua edin buna çok ihtiyacım var.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ EKİM AYI TOPLANTISINI YAPTI

bbekim

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekim ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Enver Yılmaz’ın yatırımlarla ilgili gerçekleştirdiği sunumun ardından gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda Başkan Yılmaz’ın başkanlığında düzenlenen toplantıya Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Genel Sekreter Bülent Civelek, OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük, Genel Sekreter Yardımcısı Suat Olğun, Meclis Üyeleri ve ilgili Daire Başkanları katıldı.

“ORDU TANITIM GÜNLERİNDE FORMAT DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALI”

12-15 Ekim tarihleri arasında İstanbul Yenikapı’da yapılan Ordu tanıtım Günleri’ne ilişkin değerlendirme ile konuşmasına başlayan Başkan Yılmaz, “ORDEF’in organizasyonu, Ordu Valiliği ve Ordu Büyükşehir Belediyesi himayesinde yapılan Ordu Tanıtım Günleri yoğun katılımla gerçekleşti ancak bizlerde bu tür etkinliklerin sivil yapılanma ve resmiyetten uzak olması gerektiği kanaati oluştu. Kültür ve Turizm Bakanımızla da bu fikri paylaştık. Kendisi de bu düşünceye hak verdi. Ordu Tanıtım Günleri’nde format değişikliği yapılması ve yöreselliğin ön plana çıkarılması düşüncesindeyiz” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesinin il genelinde sürdürmekte olduğu ve hayata geçireceği projelerle ilgili meclis üyelerine bir sunum yapan Başkan Enver Yılmaz, yatırımların son durumu ile ilgili şu açıklamalara yer verdi:

BOZTEPE YOLUNUN YÜZDE 50’Sİ TAMAMLANDI

Yol ve altyapıda yüzde 90 seviyesine geldik. Boztepe yolunun %50’si tamamlandı. Sanat yapıları imalatı devam ediyor. 7 km’lik yolun 4 km’sinde asfalt çalışması tamamlandı. Kalan kısımlarda altyapı çalışması devam ediyor. 3 şeride çıkaracağımız yol, Boztepe ve Ordu turizmi için son derece önemli.

KARŞIYAKA SPOR TESİSLERİ 10 GÜN İÇİNDE RESMİ MAÇLARA AÇILACAK

 

Karşıyaka spor tesisleri 10 gün içinde resmi maçlara açılacak. Çimler de geldi. İkisi sentetik, biri çim ve tamamı nizami,  450 araçlık otopark ile birlikte bu alan amatör spor kulüplerinin hizmetine sunulacak. 2’si sentetik, 2’si toprak, 2’si kapalı olmak üzere 6 tenis kortun da içinde bulunduğu Karşıyaka’daki tesisler, Büyükşehir Ordu’nun yüz akı olacak.

ORDU STADI HAZİRAN’DA HİZMETTE

 

20 bin kişilik seyirci kapasiteli Ordu stadında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Haziran ayında stadın hizmete sunulmasıyla 19 Eylül Stadyumu’nu yıkacak ve alanı hiçbir yapılaşma olmadan kent meydanı olarak hizmete sunacağız.

RIHTIMDA ÇALIŞMALARIN %97’Sİ TAMAMLANDI

İlk adım anıtı ile Rıhtım arasındaki alanda süren sahil düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalar %97 seviyesinde tamamlandı. Mevsimin müsaadesi oranınca tahmin ediyorum çalışmalar 10 gün içerisinde tamamlanmış olur

Öte yandan AVM projesinde hafriyat taşıma işlemi bitti. 18 ayda tamamlanacağını söylediğimiz proje 15 ay sonra hizmete sunulmuş olacak. Ayışığı meydan projesinde altyapı çalışmaları 1 ay içerisinde tamamlanacak kısa sürede üstyapının da ihalesini gerçekleştirerek şehre yakışan bir meydanı Orduluların hizmetine sunacağız” diye konuştu.

Başkan Yılmaz’ın sunumu ardından İhtisas Komisyonlarından gelen raporlar ve dairelerden gelen tekliflerden oluşan gündem maddeleri görüşüldü.

KAYAK TESİSİ HİZMETE HAZIR

Yaklaşık 40 milyon TL’ye mal olan Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi’nin hizmete hazır hale geldiğini belirten Başkan Enver Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Kayak Federasyonu arasında 4 yılı geçmemek üzere ortak hizmet projesi imzalanması için Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nden yetki istedi. Başkan Yılmaz konu hakkında yaptığı açıklamada “Maliyetin 25 milyon liraya yakın kısmı Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Tesis şu anda Türkiye’de havalimanına ve denize en yakın kayak tesisi. Bu yönüyle gelecekte büyük ilgi göreceğini umut ettiğimiz tesisin işletmeciliği noktasında Türkiye genelinde de örneklerine bakarak Türkiye Kayak Federasyonu ile işbirliği yapacağız. Ordu ilinin önemli turizm merkezlerinden biri olacağını düşündüğümüz kayak tesisine bundan sonraki süreçte kar küreme aracının da içinde olduğu birçok ekipmanı kısa sürede temin edeceğiz. Bunun için de yaklaşık 4 milyon TL’lik bir harcama gerçekleştireceğiz. Ordu’nun gelişimi ve değişimi devam edecek” dedi.

Bu konuşmanın ardından Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi gündem maddesini oylayarak işbirliği protokolünün imzalanması için Başkan Enver Yılmaz’a yetki verdi. Meclis 14 Kasım Saat 14.00’da toplanmak üzere sona erdi.

 

ÇAMBAŞI YAYLASI’NIN CAZİBESİ ARTACAK

cambasııı

BAŞKAN YILMAZ, “TURİZM İÇİN KONFORLU BİR ULAŞIM SON DERECE ÖNEMLİ”

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Çambaşı Yaylası’nın cazibesini artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. Ekipler, Kabadüz ilçesi sınırları içerisinde yer alan yaylada sıcak asfalt çalışması yapıyor.

Turizm için konforlu bir ulaşımın son derece önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Enver Yılmaz, “Ordu’muzun cazibe merkezi olan Çambaşı’nda sürdürdüğümüz asfalt çalışmalarımız tamamlandığında yaylamızın cazibesi artacak” dedi.

YAYLADA ULAŞIM HİZMETLERİ DEVAM EDİYOR

Ordu ilinin gözde turizm mekânlarından olan Çambaşı Yaylası’nda yatırım atağının sürdüğünü söyleyen Başkan Yılmaz, “Büyükşehir Belediyemiz tarafından gözde turizm mekânı Çambaşı’nda kayak merkezimizi kış sezonuna hazırlarken, yaylaya ulaşım konusunda da dev adımlar atılıyor. Karayollarının yayla yolunda sürdürdüğü yol çalışmalarının yanı sıra Büyükşehir’e bağlı ekiplerimiz de Çambaşı Yayla merkezinde sıcak asfalt çalışması yapıyor. Musakırık Mahallesi, Sütlüce Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ile Heverek Caddesi’nde sürdürülen çalışmalar ile 1 km’lik alan sıcak asfalta kavuşturuldu. 752 Km Sıcak Asfalt Yol İhalesi kapsamında, hayata geçireceğimiz yatırımlara mevsim şartlarının uygun olması durumunda devam edeceğiz” diye konuştu.

MURAT HAZİNEDAR’DAN USTA HABERCİYE BÜYÜK VEFA!

muratttt

BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI AV. MURAT HAZİNEDAR MESUT MERTCAN’NIN MEZARINI ZİYARET ETTİ!

BAŞKAN HAZİNEDAR EFSANE TRT SPİKERİ MESUT MERTCAN’NIN SON İSTEĞİNİ YERİNE GETİRECEK!

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar geçtiğimiz Ağustos ayında hayatını kaybeden TRT’nin efsane spikerlerinden Mesut Mertcan’nın Adana Seyhan’da bulunan mezarını ziyaret etti. Başkan Hazinedar ünlü spikerin mezarının yapılması için talimat verdi. Beşiktaş Belediye tarafından saygı gecesi düzenleneceğini söyledi.

Başkan Hazinedar: Mezarını görünce içim sızladı, mezarını yaptıracağım

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Adana’da bir dizi ziyaretlerde bulundu, daha sonra Seyhan İlçesi’ne geçerek ünlü TRT spikeri Mesut Mertcan’nın mezarını ziyaret etti, dualar okudu. Mezarın bakımsızlığı olduğu söyleyen Başkan Hazinedar en yakın zamanda mezarın ünlü spikere yakışır bir biçimde yaptırılacağının sözünü verdi,  konuşmasını şu şekilde sürdürdü. ‘’ Yaşarken de ölürken de insanların kıymeti bilinmiyor. Bir vefa gecesi yapılsa da tüm dostlarımla orada buluşsam demişti TRT’ye çıktığında. O geceyi yapacağım. Mezarını görünce içim sızladı, mezarını da ben yaptıracağım’’ dedi.

Başkan Hazinedar, İstanbul’a davet etmiş son kez TRT ekranlarında haberleri sunmuştu

Eski TRT Baş Spikeri Mesut Mertcan geçen sene bir gazeteye verdiği röportajda, Adana Huzurevi’nde zor günler geçirdiğini ve son isteğinin TRT’de ekranlarında haber sunmak olduğunu söylemişti. Bunun üzerine Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar bu isteğe kayıtsız kalmamış, ünlü spikeri İstanbul’a davet etmişti. TRT’nin eski ana haber spikeri Erhan Çelik’te ‘’koltuğum sizindir ustam’’ diyerek Mesut Mertcan’ı TRT ekranlarına davet etmiş ikili beraber haber sunarak, ünlü habercinin son isteği yerine gelmişti. Aynı günün akşamında Beşiktaş Belediyesi tarafından Mesut Mertcan anısına yemek verilmiş, Türkiye’nin önde gelen gazetecileri, televizyoncuları davet edilerek bir vefa gecesi düzenlenmişti. Mesut Mertcan 25 Ağustos 2017 tarihinde 71 yaşında  hayata gözlerini yummuştu. Aynı zamanda ünlü spiker, 12 Eylül Askeri Darbesini TRT İstanbul radyosundan okunmasıyla da hafızalara kazınmıştı.

Yazarlar


Bu hal O hali gerektirdi
Cuma, 19 Ağustos 2016
  15 temmuz...
TERÖRÜN DİNİ, IRKI YOK…
Çarşamba, 22 Temmuz 2015
   ...
DAYANAK yerine DAYAK
Salı, 13 Ağustos 2013
İnsanın insanı...
KIRK VE KIRKIN ALTI
Salı, 22 Kasım 2016
 ...
İYİ Mİ , KÖTÜ MÜ ?
Cumartesi, 19 Eylül 2015
Herkesin aklında...
GÜVEN DUYGUSU MU BİTİYOR?
Pazartesi, 08 Ağustos 2016
GÜVEN DUYGUSU...

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

  • Sakarya Mah. Sakarya Cad. No:43/B Fatsa/ORDU
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 452 407 10 11

Son Yorumlar

3415767
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Tüm Ziyaretçiler
185
977
7914
28004
3415767

İp Adresniz: 54.158.238.108
Server Time: 2017-10-22 05:52:53