CTP-REKLAM

6 ayda 4 bin 362 kişi işsizlik maaşı aldı

isss

Ordu’da 2015 yılında 5 bin 609, 2016 yılında ise 6 bin 679 kişinin başvurduğu işsizlik ödeneği için bu yılın 6 aylık döneminde 4 bin 362 kişi başvurdu. 

  İŞKUR Ordu İl Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, il genelinde işsizlik ödeneği için başvuruda bulunanların sayısı her yıl artış gösterdi. Buna göre 2012 yılında 2 bin 782 kişinin başvurduğu işsizlik ödeneğine başvuru sayısı 2013 yılında 4 bin 192, 2014 yılında 5 bin 31, 2015 yılında 5 bin 609 ve 2016 yılında 6 bin 679 kişi oldu. Bu yılın 6 aylık döneminde ise 4 bin 362 kişi olarak gerçekleşti. 6 aylık dönemde yapılan başvuru sayısı, 2016 yıl sonu rakamına göre yüzde 65 oldu.

  6 ayda 10 milyon lira

  İşsizlik ödeneğine başvuranların sayısı artış gösterirken, yapılan ödemelerde aynı derecede arttı. Buna göre 2013 yılında 7.2 milyon lira işsizlik ödeneği yapılırken 2014 yılında toplam 8.6 milyon lira, 2015 yılında ise yaklaşık 12 milyon lira, 2016 yılında 17 milyon 846 bin lira ödeme gerçekleştirildi. 2017 yılı 6 aylık dönemde yapılan ödeme ise 10 milyon lira oldu.

  İşsizler bilinçlendi

  İŞKUR Ordu İl Müdürü İsa Kaymak, işsizlik maaşı almak amacıyla başvuranlarının sayısında artış olmasının ana sebebinin kendi isteği dışında işten çıkarılanların haklarını korumak konusunda bilinçlenmesinden kaynaklandığını belirtti. Kaymak, “Eskiden işten çıkarılan insan işsiz kalıyor, aylarca iş bulamıyor, ekonomik sıkıntılarla karşılaşıyordu. Bugün ise işten kendi isteği dışında çıkarılanlar artık İŞKUR’a başvurarak işsizlik ödeneğinden yararlanma konusunda bilinçlendi. Ayrıca mevsimlik çalışmaların yoğun olması da işsizlik ödeneği alanların sayısının artmasında önemli bir etken oldu. Haliyle bu ödenekten yararlanmak isteyenlerin sayısı da artış gösterdi.”

 

Arıcılık yatırımları desteklenecek!

arıcılıkk

Türkiye bal üretiminde birinci sırada yer alan Ordu’da arıcılık yatırımlarının destekleme ödemelerinden yararlanmak isteyen üreteciler için başvurular başladı. 

  Ülke genelinde üretilen 105 bin ton balın 16 bin 300 tonunu üreterek üretimde birinci sırada  yer alan Ordu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından arıcılık yatırımlarının desteklenmesi kapsamına alındı.

Ordu Valiliğinden yapılan açıklamaya göre ülkemiz arı yetiştiricilerinin üretmiş olduğu 105.000 ton bal üretimi ile dünyada ikinci sırada yer almaktadır. İlimiz üretmiş olduğu 16.300 ton bal ile ülkemizde birinci sırada yer almaktadır. Bu nedenle arıcılığın ilimiz ve ilimiz üreticileri için ayrı bir önemi vardır.

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yayımlamış olduğu “Arıcılık ve İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliğ (Tebliğ no: 2017/20) ve Uygulama Rehberi ile ilimizde arıcılık yatırımlarını destekleme kapsamına aldı.

 Söz konusu uygulama rehberine göre ilimizde arıcılık yatırımları desteklenecek olup, bu kapsamda bal süzme makinesi, bal eritme ve dinlendirme kazanı, sır alma teknesi,  polen tuzaklı boş kovan, elektrik üreten güneş enerjisi sistemi, seyyar arıcı barakası  ve bal sağım çadırı malzemelerine % 60 destekleme yapılacaktır. Makina, alet ve ekipman için ödenecek hibe desteği 5.000 TL‘yi geçmeyecektir. AKS ' ye kayıtlı en az 30 arılı kovana sahip veya arı yetiştiriciliği konusunda eğitim aldığını belgeleyen kişiler destekleme ödemesinden faydalanabileceklerdir. Başvurular 19.07.2017 tarihinde başlayıp, 18.08.2017 tarihinde sona erecek.

 Yatırımcıların hibe başvuru formu (ek 1), nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, AKS belgesi veya arıcılık eğitim belgesi ile bizzat İl Müdürlüğümüze başvuru yapmaları gerekiyor.

YENİDEN YAPILANDIRMADA GECE MESAİSİ

yenidennnn

Maliye Bakanlığı tarafından vergi, SGK, öğrenim kredileri gibi bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını sağlayan 7020 sayılı kanunu başvurular için Fatsa Vergi Dairesi 28-29 ve 30 Haziran tarihlerinde gece saat 24.00’e kadar çalıştı.

Fatsa Vergi Dairesi müdürü Cihan Sarı 2017 Mart ayı ve öncesi Vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören kanunla ilgili yaptığı açıklamada; “  27 Mayıs 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 sayılı vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili kanun kapsamında, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın talimatlarına uygun olarak ilçemiz Vergi Dairesi müdürlüğü 28-29 ve 30 Haziran tarihlerinde mükelleflerimizin taleplerini karşılamak üzere gece 3 gün süreli gece 23.59’a kadar hizmet vermiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nca süre uzatımı yapılmamıştır. Bizde 30 Haziran gece 24:00 itibari ile mükelleflerimizin taleplerini aldık. Yoğun bir mesai yaptık. Ödeme planlarını mükelleflerimize verdik. Herhangi bir sorun yaşamadık. Mükelleflerimizi mutlu bir şekilde gönderdik. Görevimizi iyi bir şekilde yapmanın verdiği memnuniyet içindeyiz. Mükelleflerimize kolaylıklar diliyorum ”dedi.

300 kişiye istihdam kaynağı olacak!

istihddd

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük mezbahası ve hayvan pazarı Fatsa ilçesine kuruluyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, coğrafi konumu itibarıyla Ordu’nun kıyı bölgesinde tam ortada bulunan Fatsa’da hayata geçirilecek mezbahada 300 kişinin çalışacağını ve mezbahanın bir fabrika gibi istihdama katkı sağlayacağını söyledi.

Başkan Enver Yılmaz, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan’la birlikte ilçede yapımı devam eden mezbaha ve hayvan pazarı alanında incelemelerde bulundu.

DÜNYA STANDARTLARINDA HİZMET VERECEK

Burada projenin detaylarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, il genelindeki hayvanların kesim için toplanacağı mezbahanın dünya standartlarında kesim ve dağıtım hizmeti vereceğini ifade etti. Fatsa Mezbahası ve Hayvan Pazarının bölgenin en büyük kesim ve dağıtım merkezi olacağına dikkat çeken Başkan Enver Yılmaz, “Coğrafi konumu itibarıyla Ordu ilimizin kıyı bölgesinde tam ortada bulunan Fatsa ilçemizde yapımına başladığımız mezbaha ve hayvan pazarı, sadece Fatsa’nın değil Mesudiye, Akkuş, Ünye ve Altınordu’daki bütün hayvanların kesim işleminin yapılacağı bir merkez olacak. Dünya standartlarında kesim ve dağıtım yapacak olan tesisimizin onayı olmadan hiçbir satış işlemi gerçekleşemeyecek” dedi.

12 MİLYON TL’YE MAL OLACAK

12 milyon TL’ye mal olacak tesiste 300 kişinin istihdam edileceğini söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “Toplam maliyeti 12 milyon TL olacak tesisimizin 2018 yılı ortalarında bitirilmesi planlanıyor ancak Allah izin verirse biz bu sene sonuna kadar bitirmek istiyoruz. Tesisimiz tamamlandığında bölgemize çok ciddi bir katma değer sağlamış olacağız. Fatsa OSB’de 2-3 şirket dışında 300 kişiyi istihdam eden bir işletme yok. Fatsa Mezbahası ve Hayvan Pazarı, bir fabrika gibi istihdama katkı sağlayacak” diye konuştu.

“Yumurtayı Getir, Civcivi Götür”

yumyurta

Ordu’nun Fatsa İlçesinde hizmete giren Ayyıldız Kuluçka Firması, ‘Yumurtayı Getir Civcivi Götür’  kampanyası başlatarak tüm dikkatleri üzerine çekti. ‘Kuluçka’ işine hobi olarak başladığı söyleyen Firma yetkilisi Ahmet Ali Ataka, “Hobi ile başladığımız işimizde kendi ihtiyacımız için civciv üretimine yarayan makine ürettik. Tavuk, hindi gibi hayvanların yanı sıra keklik, bıldırcın gibi hayvanların da üretimini yaptık ve bunların bir kısmını doğaya saldık” dedi.

Ayyıldız Kuluçka Firması Yetkilisi Ahmet Ali Akata, “Bu iş çevremizdekilerin talebi ile günden güne büyüdü. KOSGEB Desteği ile KOBİ şirketimizi kurduk. Şu anda Türkiye’nin 81 ilinin yanı sıra Kore, Irak, Azerbaycan ve Kıbrıs’a kuluçka makinesi gönderiyoruz.  Tamamen Fatsa’da üretilen modellerimiz hobicilere ve ticarilere hitap ediyor.

 

ÇOK DEĞERLİ SÜS HAYVANCILIĞI IRKLARI VAR

Kullanıcılar besledikleri kümes ve kafes hayvanlarını gürk dediğimiz anne hayvana ihtiyaç olmadan çoğaltabiliyorlar. Ülkemizde çok değerli süs hayvancılığı ırkları var. Haber programlarında izlediğiniz üzere büyükbaş hayvan fiyatına satılan tavuk ve horozlar mevcut. Bu hayvanların yumurtaları neredeyse 40 lirayı bulabiliyor. İnsanlar artık Kümes hayvancılığını özelliklede süs hayvancılığını önemsiyor.

CİVCİVLERİNİ ÇIKARIP TESLİM EDİYORUZ

Türkiye de 2 milyon kişinin üstünde tavuk hobicisi var ve bu hobicilerin üretim yapabilmeleri için kuluçka makinelerine ihtiyaçları var. Gürk dediğimiz hayvan 10-15 civciv çıkarabilirken makinelerimiz tek seferde 25den 500’e kadar civciv çıkarabiliyor. Kullanımı oldukça kolay otomatik olan bu makineler yumurtayı koy civcivi al işlevi görüyor. Yine makine alacak bütçesi olamayanlar için işyerimizde Yumurtayı getir civcivi götür sloganı ile civcivlerini çıkarıp teslim ediyoruz.

ZAYİAT VERMEDEN YÜKSEK VERİM ALABİLİRLER

Milli bir marka ile bayi sayısını daha da artırarak yerli pazarın yanı sıra dış ülkelerdeki pazarı daha da büyütmeyi hedeflediklerini söyleyen ATAKA, Ayyıldız Kuluçka Firması olarak bu işin sorumluluğunun farkındayız bu makineler sıradan makineler değil içinde canlı oluşuyor. Biz makine üreticisi olarak gerekli özeni gösteriyoruz kullanıcılarda gerekli ilgiyi gösterirlerse zayiat vermeden yüksek verim alabilirler. Elinizdeki otomatik bir makine dahi olsa ilgilenmek gerekiyor şeklinde konuştu.

İŞ STRESİNİ ATTIRACAK HOBİ

Şehrin ve işin stresinden bunalan kişiler bir kümesim olsun beş tavuk bir horozum olsun istiyor, onları besliyor onlarla stres atıyor. Her ne kadar insanlarımız şehir hayatında yaşasa küçüklüğündeki köy anıları var. Müşterilerimiz içinde bakıyoruz ki Devlet memurundan, fabrikatöründen emeklisine kadar birçok kişi var. Dört yüz tane personeli bir fabrika sahibi müşterimiz diyor ki, ‘bunları beslemek akşamları yumurtasını toplamak benim küçüklüğümden beri içimde gelen bir hayalimdi. Bunlarla geçirdiğim zaman küçüklüğüme gidiyorum. İşimin stresini atıyorum’ diyor. Kekliği altın kafese koymuşlar vatan demiş. İnsanlar huzuru burada buluyor” diye konuştu.

Yazarlar


Bu hal O hali gerektirdi
Cuma, 19 Ağustos 2016
  15 temmuz...
TERÖRÜN DİNİ, IRKI YOK…
Çarşamba, 22 Temmuz 2015
   ...
DAYANAK yerine DAYAK
Salı, 13 Ağustos 2013
İnsanın insanı...
KIRK VE KIRKIN ALTI
Salı, 22 Kasım 2016
 ...
İYİ Mİ , KÖTÜ MÜ ?
Cumartesi, 19 Eylül 2015
Herkesin aklında...
GÜVEN DUYGUSU MU BİTİYOR?
Pazartesi, 08 Ağustos 2016
GÜVEN DUYGUSU...

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

  • Sakarya Mah. Sakarya Cad. No:43/B Fatsa/ORDU
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 452 407 10 11

Son Yorumlar

3479826
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Tüm Ziyaretçiler
57
812
869
12596
3479826

İp Adresniz: 54.167.44.32
Server Time: 2017-12-12 01:38:25